انطباق محصول و بازار و تاثیر آن بر هک رشد
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
انطباق محصول و بازار

انطباق محصول و بازار و تاثیر آن بر هک رشد

انطباق محصول و بازار

در گذشته درباره قیف بازاریابی هک رشد و چگونگی اجراء آن صحبت کردیم وبا تعریف های هک رشد و هکر رشد به خوبی آشنا شدیم و می دانیم که هک رشد مجموعه فعالیت های خلاق و کارامد برای رونق کسب و کار است و به مجری این امر هکر رشد گفته می شود. و امروز میخواهیم  درباره  یک  موضوع بسیار مهم و شگفت انگیر در هک رشد با شما سخن بگوییم و آن انطباق محصول و بازار است. باید بدانید که آیا محصول ما با بازار منطبق و قابل اجرا می باشد؟ و بدانیم  که چرا انطباق محصول و بازار از نظر مشتری و یا کسب و کار مهم است و باید به آن توجه داشت؟ و چگونه به این مهم دست پیدا کنیم!

انطباق محصول و بازار چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

 

انطباق محصول و بازار چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

ما باید نیاز بازار و نوع کسب و کار و سلیقه مشتری را بدانیم. اگر کسب و کار ما قدیمی باشد با همان روش های قدیمی می توانیم به مشتری محصول خود را ارائه دهیم ولی اگر نیاز بازار و سلیقه مردم تغییر کرد چه ؟ ایا باز هم آن روش های سنتی و قدیمی پاسخگو خواهند بود؟ یا باید استراتژی جدیدی را به کار ببریم؟ اگر قرار است راه حل جدیدی به کار ببریم قطعاً باید آن محصول را ارزانتر،راحتترو سریعتر در اختیار مشتری قرار بدهیم.

باید به این نکته توجه داشت که،  نوآوری بیش از اندازه  هم  خوب نیست و مشتری دچار سردرگمی می شود و موضوعی  که باید به ان توجه داشت این است که محصولاتی که بسیار جدید هستند و در بازار مشابهی ندارند احتمال شکت انها بسیار است، پس باید محصولی که ارائه  می کنیم برای مشتریان قابل درک باشد و پس از مشاهده آن کالا و یا خدمات،این سوال را از خود نپرسند؟

  • که این محصول چیست؟
  • چه دردی میخورد؟
  • یا اصلا چرا باید چنین چیزی را تهیه کنم؟

وقتی که ما محصولی را طراحی میکنیم سه فاکتور مهم در آن باید رعایت شود: قابل درک بودن، عملی بودن و پایداری محصول. در مراحل اولیه ما باید نیاز بازار و سلیقه مشتری را پیدا کنیم و بفهمیم انها چقدر از این محصول ما استقبال می کنند و یا اگر در تولید و مراحل ارزیابی دچار مشکل شویم، می توانیم  آنرا حل کنیم یا خیر؟ آیا می یتوانیم درفرایند پیش رو تغییراتی را ایجاد کنیم و یا راه حلی بیابیم که بتوانیم بازار و محصول را منطبق کنیم؟ روش سختی را پیش رو داریم و باید بسیار آزمون و خطا انجام دهیم تا موفق بشویم.

انطباق محصول و بازار

انطباق محصول و بازار

به طور کلی در فرایند پیش رو ما باید بررسی کنیم که آیا توانسته ایم نیاز مشتری را به طور کامل برطرف کنیم؟ مشکلات تولید و عرضه چه؟ و یا حتی پایداری محصول ما به چه اندازه است؟ و به طور کلی هم باید از دید مشتری و هم از دید مدیرآن کسب و کار به موضع نگاه کنیم که بتوانیم نیازهای بازار، سلیقه مشتریان و نقاط قوت و ضعف خود را بسنجیم.

اگر ما بتوانیم  این اصل را به خوبی پیاده کنیم و به اصطلاح به انطباق بین بازار و محصول (PMF) برسیم می توانیم این امید را داشته باشم که به هدف خود نزدیک شده ایم و کم کم هزینه های بنیادی ما کاهش پیدا کرده و در مرحله بعد باید بازگشت مشتری پرداخت و متوجه بشویم که مشتری فقط برای یکبار از ما خرید کرده است و یا بیشتر؟  و اندازه گیری کنیم که مشتری های ثابت ما در هفته، ماه و سال بع چه اندازه خرید کرده و چند درصد در بازگشت مشتری موفق بوده ایم. اگربازگشت مشتری بیش از ۳۰% باشد ما مرحله دوم را به خوبی طی کرده ایم.

حرف آخر

هک رشد سعی بر این دارد که  با طرح آزمایش های مختلف و اندازه گیری های خود بتواند مدل سازی کند، نیاز های بازار و سلیقه مشتری را بسنجد و با توجه به اطلاعات دریافتی و بررسی های تخصصی به این اصل برسد که آیا می تواند محصولی را تولید کند که بتواند نیاز مشتری ا برطرف کند؟ و یا خود آن کسب و کار می تواند محصول را با توجه به زیرساخت های موجود به مرحله ی تولید انبوه برساند؟ آیا تحریم ها بر کسب و کار و استارت آپ ما تاثیر گذار است؟ و اینکه ما تا چه زمانی می توانیم به تولید محصول ادامه دهیم .

اگر مشلکی پیش آمد، و دیگر نتوانستیم آن محصول را ارئه کنیم چند درصد از مشتریان خود را از دست م یدهیم؟ همه ی این سوال ها را هکر رشد یکی پس از دیگری بررسی و ارزیابی می کند. و در نهایت به هدف اصلی خود یعنی همخوانی محصول و بازار دست می یابد. پس از آن هزینه های جانبی کمتر می شود و کسب و کار ما به  سود دهی می رسد. بله اینگونه هک رشد باعث جذب مشتری و خلق رشد استارت آپ و یا شرکت ما می شود.

۱.۸/۵ - (۵ امتیاز)

امتیاز

1.8/5 – (5 امتیاز)

برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: 09123009931

برای هماهنگی به شماره واتس اپ ذیل پیام دهید 09123009931