Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

قیف هک رشد

قیف هک رشد

از سری مقالات هک رشد این بار می خواهیم به معرفی قیف هک رشد بپردازیم. قبلا راجع هک رشد و هکر رشد و مراحل آن توضیحاتی ارایه کردیم. قیف هک رشد اصطلاحی است که در کنار هک رشد زیاد شنیده می شود. در واقع قیف هک رشد مراحل آن را توضیح می دهد.

قیف هک رشد چیست؟

قیف هک رشد چیست؟

همه ما می دانیم که قیف چطور کار می کند و برای چه کاری ساخته شده است. در واقع قیف با دهانه گشادش برای هدایت کردن حجم زیادی از ماده مورد نظر به جایی است که ما می خواهیم.

یعنی هدایت حجم زیاد آن ماده به مقصدی که رسیدن این حجم به آن مقصد مشکل به نظر می رسد. در تعریف قیف هک رشد نیز باید بگوییم هدف هدایت کردن تعداد زیادی از مردمی که قابل پیش بینی نمی باشند به سمتی است که ما می خواهیم. یعنی هدایت به سمت محصول یا خدمات ما.

قیف هک رشد چه سطوحی دارد ؟

همان طور که می دانید مقاطع قیف سطوح مختلفی دارد. از بزرگ ترین سطح که ورودی می باشد تا کوچک ترین سطح که خروجی می باشد. قیف هک رشد نیز از سه سطح تشکیل شده است.

در اولین سطح از این قیف هدف جذب مشتریان برای بازدید از سایت, اپلیکیشن و یا صفحه اجتماعی شما می باشد. در این سطح هنوز افراد به مشتریان شما تبدیل نشده اند و صرفا بازدید کننده اند.

در این سطح تعداد زیادی به صفحه شما هدایت می شوند اما همه آن ها به مشتری تبدیل نخواهند شد. این سطح بسیار مهم است زیرا باید آن قدر جذاب باشد تا مراجعه کنندگان را به سطح بعدی هدایت کند.

۱-با مشتری وارد تعامل شوید

سطح بعد در قیف و آموزش هک رشد وارد کردن مشتری به تعامل است. در این سطح بازدید کننده به عضو تبدیل می شود. با عضو شدن در خبرنامه, سایت و یا اپلیکشن , خرید و یا هرگونه ارتباط, مشتری به سطح دوم از این قیف وارد شده است. پس تبدیل شدن بازدید کننده به کاربر و عضو سطح دوم قیف هک رشد محسوب می شود.

تعامل با مشتری در هک رشد

۲-حفظ مشتری

مرحله آخر از قیف هک رشد سخت ترین سطح آن است. در این مرحله باید بتوانید بازدید کننده ای که به کاربر تبدیل شده است را حفظ کنید و او را وفادار به خود باقی نگه دارید. اگر بتوانید مشتری را به این مرحله برسانید می توان گفت که مراحل هک رشد را به درستی طی کرده اید.

۳-مدل مک کلر برای قیف هک رشد

دِیو مک ‌کِلِر (Dave McClure) برای قیف هک رشد مدلی را تعریف کرده است که به مدل AARRR معروف است. این مدل بر اساس ۵ معیار تعریف شده است که به شرح آن ها می پردازیم.

  1. جذب کردن Acquisition :‌ در مرحله اول هدف جذب و هدایت کاربران به سایت, اپلیکیشن و یا صفحات اجتماعی شما می باشد.
  2. فعال کردن Activation : مرحله بعدی فعالیت کاربران در این محیط ها می باشد. باید بتوانید آن ها را به فعالیت علاقه مند کنید.
  3. حفظ کردن Retention ‌:‌ نگه داشتن کاربران در سایت و ثبت نام آن ها و در نهایت خرید کردن موجب حفظ کاربر می شود.
  4. بازگشت Referral ‌:‌ خرید دوباره کاربران و بازگشت آن ها به سایت وفاداری مشتریان را ثابت می کند.
  5. کسب درآمد Revenue :‌ در مرحله آخر قیف هک رشد مک کلر, بعد از آن که بازدید کننده شما با طی مراحل بالا به مشتری وفادار تبدیل شد موجب کسب درآمد می شود و این کاربر بازدید کننده های جدیدی با خود به همراه خواهد آورد که همین کسب درآمد را بیشتر خواهد کرد.

مدل مک کلر برای قیف هک رشد

یک مثال کلی قیف هک رشد برای مدل مک کلر

در واقع مراحل هک رشد برای یک کسب و کار بر اساس مدل مک کلر می تواند به این شکل باشد :

  • ترغیب کابران برای بازدید از سایت و صفحات اجتماعی شما
  • علاقه مند کردن کاربران به عضویت در سایت و یا درخواست برای وارد کردن ایمیل و شماره تلفن همراه
  • ایجاد محتوایی جذاب که کاربران را زمان بیشتری در سایت نگه دارد و در نهایت از سایت خرید کند.
  • ایجاد امکاناتی که کاربر را وادار به بازگشت به سایت کند. مانند گذاشتن تخفیف های جذاب و یا هدیه
  • در نهایت کسب درآمد با استفاده از این مراحل و جذب کاربران جدید

سخن پایانی

در این مقاله به توضیح قیف هک رشد پرداختیم و سطوح آن را بررسی کردیم. فهمیدیم که در این قیف هدف جذب کاربران و در نهایت حفظ و ماندگاری آن ها و کسب درآمد می باشد. با مدل قیف مک کلر آشنا شدیم و مثالی کلی برای آن مطرح نمودیم.

استفاده از قیف هک رشد برای هدایت مشتریان به آنچه شما می خواهید می باشد همان طور که با استفاده از قیف مایعات را به جایی که می خواهیم هدایت می کنیم. با انجام دادن استراتژی های هک رشد به تدریج مدل استفاده از این قیف را فرا خواهید گرفت.

امتیاز

برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: 09123009931

برای هماهنگی به شماره واتس اپ ذیل پیام دهید 09123009931