Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
بازاریابی فعال

بازاریابی فعال چیست ؟

بازاریابی فعال چیست ؟

برای اینکه بدانیم بازاریابی فعال چیست ابتدا باید تعریفی از بازاریابی مطرح کنیم و انواع آن را بررسی نماییم. در واقع ارایه دادن یک تعریف عمومی که بتواند مفهوم بازاریابی را به طور دقیقی بیان کند آسان به نظر نمی رسد. تمام فعالیت هایی که در یک کسب و کار انجام گرفته می شود به نوعی بازاریابی محسوب می شوند اما بیشتر افراد بازاریابی را با تبلیغات برابر می دانند. بسیاری از ما ممکن است تصور کنیم بازاریابی به معنای هرگونه تلاش برای فروختن اجناس به ما باشد حتی با استفاده از روش های نادرست و فریب دادن.

بازاریابی فعال چیست ؟

اما به راستی بازاریابی به این معنا نیست. در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد که بازاریابی به چه معنایی است و بازاریابی فعال چیست.

تعریف بازاریابی به زبان ساده

همان طور که پیش تر گفتیم بازاریابی به معنای فروختن محصول به هر روشی نیست بلکه بازار یابی به این معناست که مشتریان و بازار هدف را از محصول خود و ویژگی های آن آگاه کنیم. تا زمانی که مشتریان از محصول ما با خبر نباشند فروشی صورت نخواهد گرفت. البته این معرفی محصول باید به صورتی باشد که مشتری را به خرید ترغیب کند نه اینکه به او این تصور را بدهد که شما می خواهید به زور محصولی را به او بفروشید و تنها به فکر سود خود هستید.

در واقع می توان بازاریابی را به این صورت تعریف کرد که با انجام فعالیت های سودمند و کارآمد مشتریان به خدمات و محصولات شما جذب شوند نه اینکه از روی فشار مجبور به خرید شوند که به مرور زمان نتیجه عکس خواهد داشت.

روش های مختلف بازاریابی

بازاریابی با توجه به فاکتورهای مختلف به روش های متفاوتی دسته بندی می شود اما به طور کلی بازاریابی را می توان به دو دسته بازاریابی فعال و بازاریابی انفعالی تقسیم کرد. از انواع دیگر بازاریابی به بازاریابی سنتی, مدرن, آنلاین و آفلاین, بازاریابی B2B که به معنی بنگاه به بنگاه یا تجارت با تجارت و شرکت با شرکت و B2C  که به معنی بازاریابی مصرف کننده می باشد اشاره کرد. هر کدام از این نوع بازاریابی ها نیز به انواع دیگری تقسیم می شوند. در این مقاله سعی داریم راجع به اینکه بازاریابی فعال چیست صحبت کنیم.

بازاریابی فعال به چه معنا است؟

در پاسخ به این سوال که بازاریابی فعال چیست باید بگوییم نوعی از بازاریابی است که در آن در تلاش هستیم تا با مشتری ارتباط مستقیم تری داشته باشیم و سعی در جذب او برای استفاده از خدماتمان کنیم. تبلیغاتی مانند راه انداختن کمپین ها, ارتباط حضوری و تلفنی با مشتری و ارتباط آنلاین با مشتریان از جمله بازاریابی فعال است. برای داشتن بازاریابی فعال باید از کارشناسان فروش حرفه ای در تیم خود استفاده کنید. کارشناسانی که بتوانند با بررسی دقیق و حرفه ای وضعیت بازار و تحلیل رفتار مشتریان با آن ها بهتر ارتباط برقرار کرده و جذب مشتری بیشتری برای شرکت داشته باشند.

در بازاریابی فعال باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  • محکم و استوار صحبت کنید
  • شنونده خوب را همه دوست دارند
  • اصرار نکنید
  • هوشیار باشید

همان طور که گفتیم بازاریابی فعال به معنای ارتباط و تعامل مستقیم با مشتری است. برای اینکه با مشتری ارتباط بهتری داشته باشیم باید به یک سری از نکات توجه کنیم.

 بازاریابی یعنی ارتباط و تعامل مستقیم با مشتری

۱-محکم و استوار صحبت کنید

لحن و تن صدا مخصوصا در ارتباط های تلفنی در جذب مخاطب شما بسیار اهمیت دارد. در ارتباط تلفنی که شخص ظاهر شما را نمی بیند باید بتوانید طوری صحبت کنید که فرد مخاطب شما با اشتیاق به شما گوش فرا دهد. برای اینکه در مخاطب خود این اشتیاق را ایجاد کنید خودتان هم باید مشتاق باشید و لحن صدای شما با اعتماد به نفس, محکم, آگاه و با علاقه به نظر برسد.

۲-شنونده خوب را همه دوست دارند

همه ما دوست داریم به حرف هایمان گوش داده شود. به مخاطب خود اجازه دهید صحبت خود را تمام کند. سوال هایش را با صبر و حوصله پاسخ دهید و به او حس مهم بودن دهید. در این صورت مخاطب شما برای ادامه گفتگو علاقه مند خواهد شد.

۳-اصرار نکنید

اگر در صحبت با مشتری متوجه شدید که علاقه ای به خرید ندارد سعی نکنید او را قانع کنید و به او اصرار بورزید. همچنین لحن صحبت خود را با او تغییر ندهید و همچنان مودبانه و با اشتیاق صحبت کنید و از وقتی که برای صحبت با شما گذاشته است تشکر کنید. این کار باعث خواهد شد حتی اگر امروز به محصول شما نیازی نداشته باشد در آینده اگر به محصول شما نیاز پیدا کند نام شما در ذهنش بماند و یا برند شما را به دوستان و آشنایانی که به محصولتان نیاز دارند معرفی کند.

۴-هوشیار باشید

در صحبت با مخاطب خود سعی کنید بفهمید به چه خدمتی نیاز دارد. اگر در حال حاضر نمی توانید نیاز او را برطرف کنید باید بتوانید پیشنهادهای جایگزین را سریعا به آن ها ارایه کنید. پس آگاه باشید. در اینکه بازاریابی فعال باید گفت بازاریابی فعال همین هوشیاری و آگاه بودن در لحظه است که می تواند به جذب بیشتر مشتریان کمک کند. لیستی از سوالاتی که ممکن است مشتری شما داشته باشد را تهیه کنید و برای پاسخگویی به آن آماده باشید. اشراف کامل شما باعث اعتماد بیشتر مشتری خواهد شد.

سخن آخر

در این مقاله به این موضوع پرداختیم که بازاریابی فعال چیست؟ به تعریف این نوع بازاریابی اشاره کردیم و نکاتی را درباره بازاریابی فعال ارایه دادیم. این نوع بازاریابی در ارتباط مستقیم با مشتری است پس باید سعی کنید حتما در نوع صحبت کردن خود در بهترین حالت باشید و آن را تقویت کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امتیاز

5/5 – (1 امتیاز)

برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: 09123009931

برای هماهنگی به شماره واتس اپ ذیل پیام دهید 09123009931