رشد و توسعه کسب و کار
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
رشد و توسعه کسب و کار

رشد و توسعه کسب و کار

رشد و توسعه کسب و کار

اگر شما هم صاحب یک تجارت و یا کسب و کار هستید برای باقی ماندن در بازار باید به فکر رشد و توسعه کسب و کار خود باشید. جامعه ی امروز جامعه ای به شدت پویا است و همه چیز به سرعت در حال تغییر و تحول می باشد. امروز مانند گذشته این طور نیست که یک برند سال ها با تولید یک محصول به یک شکل همیشگی به حیات خود ادامه دهد و سودده باشد. امروز با پیشرفت تکنولوژی و توسعه تجارت و کسب و کار و پدیدار شدن رقبای بسیار باید فکری خلاق و انعطاف پذیر داشت تا بتوان در بازار باقی ماند.

رشد و توسعه کسب و کار

نه تنها کسب و کارهای بزرگ و قدیمی به رشد نیاز دارند بلکه حتی کسب و کارهای کوچک و نوپا نیز به رشد کسب و کار خود احتیاج خواهند داشت.

چرا به رشد و توسعه کسب و کار نیاز داریم؟

همان طور که قبلا گفتیم برای باقی ماندن در صحنه رقابت امروز به رشد کسب و کار نیاز داریم. با زیاد شدن رقابت در بازار و ارایه دادن محصولات خوش آب و رنگ, مشتریان به دنبال محصولی خواهند بود که نیاز آن ها را بهتر از رقبا برطرف کند. رقبای شما منتظر نخواهند ماند و همواره به دنبال جذب مشتریان خواهند بود. پس شما نیز برای این که از بازار عقب نمانید همواره نیاز به رشد کسب و کار خود خواهید داشت.

چطور کسب و کار خود را توسعه بدهید؟

۱- بازار را رصد کنید

همواره باید حواستان به نوسانات و فرصت ها و تهدیدهای بازار باشد. باید موقعیت ها را بسنجید و زمان مناسب رشد کسب و کار خود را پیدا کرده و اقدام به توسعه کسب و کار نمایید. اقدام برای رشد بدون در نظر گرفتن شرایط ریسک محسوب می شود.

راه های افزایش رشد کسب و کار

۲-خلاقیت داشته باشید

رشد و توسعه کسب و کار بدون خلاقیت معنایی ندارد. خلاقیت به این معنی نیست که فقط به دنبال ایجاد یک محصول جدید و یا طراحی کاملا نو باشید. ارزیبای محصول و خلاقیت می تواند در شیوه ارایه یک محصول شناخته شده قدیمی و یا حتی تبلیغات جدید برای معرفی آن باشد. خلاقیت می تواند برای ارایه دادن خدمات پس از فروش و یا حتی شیوه توزیع محصولات باشد. گاهی یک محصول شناخته شده است و به نوعی امضای برند شما محسوب می شود. تغییر دادن آن به معنای از دست دادن مشتریان خواهد بود ولی می توان شیوه ای جدید برای معرفی آن به مشتریان جدید پیدا کرد.

۳-بازار هدف را بشناسید

برای هک رشد کسب و کار خود نباید منحرف شوید. اگر زمینه کسب و کار شما تولید محصول برای کودکان است باید نیازهای آن ها را به خوبی بشناسید و هدف خود را فقط بر روی برطرف کردن آن بگذارید. اگر بازار هدف شما دانشجویان می باشد تمرکز شما باید فقط روی این دسته از جامعه قرار بگیرد. در غیر این صورت با شکست مواجه خواهید شد.

۴-مشتری محور باشید

اگر فقط بر روی سودآوری و فروش بیشتر خود به هر قیمتی فکر کنید ممکن است در مدت کوتاهی موفق باشید ولی به زودی شکست خواهید خورد. داشتن مشتریان وفاداری که برند شما را معرفی کنند خیلی بهتر از سودآوری موقت خواهد بود. در واقع برای رشد کسب و کار خود به تبلیغ این مشتریان احتیاج خواهید داشت. پس همواره سعی کنید آن ها را راضی نگه داشته و خدمات قابل قبولی به آن ها ارایه کنید.

سود آوری بیشتر در کسب و کار

۵-خدمات پس از فروش داشته باشید

یکی از دلایلی که مشتریان به برند شما وفادار می مانند داشتن خدمات پس از فروش قابل اعتماد و پاسخگو می باشد. اگر مشتری شما خیالش از بابت خریدی که انجام داده است راحت باشد به شما اعتماد کرده و خریدهای بعدی را نیز از شما انجام می دهد. در واقع داشتن خدمات پس از فروش یکی از راه های مشتری محور بودن است.

۶-ایجاد منابع انسانی کارآمد

یکی از مهم ترین نکات برای رشد کسب و کار منابع انسانی و کارمندانی است که در پیش بردن کسب و کار شما مفید باشند. برای وقوع چنین هدفی باید انگیزه کارمندان را افزایش دهید. آموزش های به روز و بالا بردن مهارت های آن ها از واجبات است. همواره با برگزاری کلاس ها و همایش های آموزشی دانش آن ها را بالا برده و انگیزه آن ها را تقویت کنید.

نقش منابع انشانی در رشد

۷-رقابت سالم داشته باشید

داشتن رقابت سالم تضمینی برای رشد کسب و کار به شمار می رود. با پیشرفت رقبا شما نیز پیشرفت خواهید کرد اگر نخواهید از بازار عقب بمانید. رقابت خلاقیت شما را برای جذب بیشتر مشتریان افزایش خواهد داد و در نتیجه موجب بهبود کیفیت بازار خواهد شد. در واقع وجود رقیب یک ضرورت برای بالا بردن سطح کیفی بازارها می باشد.

سخن آخر

باقی ماندن برند و کسب و کار شما چه از قدیمی ها باشید چه به تازگی وارد بازار شده باشید در گرو رشد کسب و کار شما است. در جا زدن برابر با شکست حتمی می باشد. پس اگر صاحب کسب و کار هستید این نکته را فراموش نکنید و با خلاقیت به فکر رشد و توسعه کسب و کار باشید.

Rate this post

امتیاز

Rate this post

برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: 09123009931

برای هماهنگی به شماره واتس اپ ذیل پیام دهید 09123009931