عبور از بحران کرونا برای کسب و کارها
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

عبور از بحران کرونا برای کسب و کارها

عبور از بحران کرونا برای کسب و کارها

همه ما شاهد تاثیرات ویروس کرونا بر کسب‌وکارها در سراسر جهان هستیم، در این برهه از زمان که کسب‌وکارهای بزرگ وکوچک از پروسه فعالیت خارج و یا فعالیت آنها محدود و یا بالعکس آنقدر فعالیت های اقتصادی آنها بیش اندازه و بدون زیر ساخت کافی زیاد شده که مشکلات عدیده ایی برای مالکان این کسب‌وکارها و مشتریان آنها فراهم کرده است، علاوه بر این برای این کسب‌وکارها در دوران کرونا و  پساکرونا امکان از دست رفتن  مشتریان وفادار هم وجود دارد.در این مقاله سعی می شود راهکارهایی برای عبور از بحران کرونا برای کسب و کارها را به زبانی ساده بیان کنیم .
جریان نقدینگی برای حفظ شرکت اهمیت دارد به همان اندازه تجربه و حس مشتریان نسبت به برند نیز مهم است. در زیر به چند نمونه از اقداماتی که باعث برقراری توازن بین جریان نقدینگی و تجربه مشتری در دوران کرونا و پسا کرونا می‌شود اشاره می‌گردد:

راهکارهای عبور از بحران برای کسب و کارها چیست؟
راهکارهای عبور از بحران برای کسب و کارها چیست؟

۱- با مشتریان شفاف و محترمانه صحبت کنید

کنترل شرایطی که مشتریان دچار تردید می‌شوند؛ مثل اینکه در خصوص کنسل کردن و یا بازگشت وجه سوال داشته باشند بسیار حائز اهمیت است. قطعا یک استراتژی ارتباطی مناسب نه تنها ابهامات را از ذهن آنها پاک می کند بلکه باعث اعتماد سازی با مشتریان هم می‌شود.

۲- در دسترس باشید

اگر ما پیامهای اتوماتیک جهت یادآوری پرداختها به مشتریانمان ارسال می‌کنیم در حالیکه آنها برای پرداخت مشکل دارند، باید راهی برای آنها باز کنیم تا بتوانند با ما تماس گرفته و راههای مختلف برای پرداخت را بررسی کنند. حتما از وجود اطلاعات کامل برای راه های ارتباط مشتریان در پیام ها و ایمیل ها اطمینان حاصل کنید. این موضوع درباره کنسل کردن هم صادق است. اگر مشتریان قبل از کنسل کردن تصمیم به تماس با شما بگیرند، شاید راه حلی برای از دست ندادن آنها پیدا شود.

۳- در مورد تاریخ سررسید پرداخت ها و انقضای آن، شرایط را آسان کنید

به خاطر داشته باشید که در شرایط فعلی، الویت اصلی مشتریانتان حفظ جان خود و خانواده شان است. پس ممکن است که برخی پرداختها سروقت انجام نشود. به جای بمباران کردن مشتری توسط ایمیل و یا پیامک، برای مدت کوتاهی برای سررسید پرداخت ها سخت گیری نکنید.

پیدا کردن بهترین راه برای ساده سازی محصول
پیدا کردن بهترین راه برای ساده سازی محصول

 

۴- اجازه دهید مشتری پرداخت را در فواصل زمانی معین پرداخت کند

قطعا هدف هر کسب و کاری دریافت ۱۰۰% وجه محصول یا خدمات تولید شده اش است، اما در شرایط فعلی و بحران کرونا قبول پرداخت های جزئی، اجازه می‌دهد که هم مشتری توانایی پرداخت داشته باشد و هم جریان نقدینگی شما حفظ شود.

۵- به مشتریان تخفیف و یا اعتبار خرید دهید

با دادن تخفیف به فاکتورهای پرداخت نشده، ثابت می کنید که به مشتریان خود توجه دارید و در این شرایط کنار هم هستید. به همین ترتیب برای اشتراک بعدی هم می توانید به مشتری اعتبار بدهید.

۶- سفارشات و اشتراک مشتریان را متوقف کنید ولی کنسل نکنید

یکی دیگر از روش های عبور از بحران کرونا برای کسب و کارها نگه داشتن سفارشات اشت. شیوع کرونا آرام آرام اغلب کسب و کارها و مشاغل را تا مرز توقف کامل پیش برده است و همین امر کنسل شدن سفارشات را بدیهی کرده است.

به همین منظور جهت جلوگیری از ریزش کامل مشتریان و از دست دادن آنها می توان به  مشتریان  امکان توقف اشتراکشان را برای مدت معینی داد، اینکار باعث جلوگیری از کنسل کردن مشتریان میشود و یا به جای درخواست تمدید اشتراک ( که عدم تمدید در این شرایط زیاد است)،اشتراک را بدون دریافت وجه از مشتری برای یک یا دو ماه تمدید کرد البته چنین پشتیبانی نیاز به قدرت مالی لازم برای اجرا دارد و ممکن است اغلب کسب و کارها توانایی انجام آن را نداشته باشند.

Overcoming the crisis01

۷-عدم دریافت در برخی موارد خاص

حتی با دادن تخفیف و یا تمدید در سررسید پرداخت ها، باز هم مشتریانی هستند که به شدت تحت تاثیر فشار اقتصادی ناشی از کرونا قرار گرفته‌‌اند و امکان پرداخت را هم در آینده نزدیک نخواهند داشت.

در اینصورت می توان قسمتی از پرداخت را دریافت کرد و از مابقی چشم پوشید. بخاطر داشته باشید که این آخرین راه حل است و باید تعداد این چشم پوشی ها درصد بزرگی از حساب های دریافتی نباشد به همین دلیل باید مرتبا این عدم پرداختی ها را بررسی کنید.

۸-افزایش سقف اعتبار برای مشتریان وفادار

اگر مشتریان قدیمی شما حتی در این دوران سخت هم با شما مانده اند و از شما خرید میکنند یک راه مناسب برای تشکراز آنها افزایش سقف اعتبار  است. این عمل باعث افزایش وفاداری و ایجاد مشتریان جدید می‌شود.

۹- دلایل از دست دادن مشتریان را بفهمید

یکی از عوامل مهم عبور از بحران کرونا برای کسب و کارها فهمیدن دلیل از دست رفتن مشتری است. اگر مشتری شما قصد کنسل کردن اشتراکش را دارد، از آنها بپرسید که دلیلش چیست؟ این اطلاعات کمک می کند که نه تنها حس و حال  مشتریان را خوب درک کنید بلکه باعث کاهش ریزش مشتریان هم می شود. بسته به دلیلی که آنها برای کنسل کردن ذکر می کنند، تیم پشتیبانی مشتریان شما هم، می تواند با آنها تماس گرفته و امکان بازگشت آنها را فراهم کند.

درست است که برخی از راه حل های ارائه شده در فوق بطور موقت اثرات  منفی در توان مالی شما دارند اما منفعت بلند مدت آنها باعث بازگشت سریعتر کسب و کار شما به شرایط مطلوب پس از بحران می‌شود. نظر شما در مورد این روشها چیست؟ آیا راه حل های دیگری برای گذر از این شرایط سخت می شناسید؟ لطفا تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. قطعا تنها با کمک هم می توانیم از این بحران عبور کنیم.

 

Rate this post

امتیاز

Rate this post

برچسب ها:

برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: 09123009931

برای هماهنگی به شماره واتس اپ ذیل پیام دهید 09123009931