Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

معماری برند چیست ؟

معماری برند چیست ؟

معماری برند چیست ؟ نوعی ابزار استراتژیکی است که رابطه میان برند اصلی و زیربرندهای آن را بررسی و مشخص می‌کند. در واقع برند مادر باید زیربرندهای خود را تایید کند و با کمک این معماری و استراتژی‌های آن، چگونگی ارتباطشان مشخص می‌شود. در این ارتباط، مواردی همچون نام برند، لوگوی برند و مسائلی همچون ضمانت و … بررسی می‌شود. در این مطلب با انواع معماری برند آشنا می‌شویم و مراحل ایجاد آن را بررسی خواهیم کرد.

 

معماری برند چیست؟

آشنایی با انواع معماری برند

معماری برند شامل انواع مختلفی است اما ۳ نمونه از آن دارای محبوبیت و کاربرد زیاد هستند که در این مطلب، هر یک از آن‌ها را بررسی خوهیم کرد. انتخاب گزینه مناسب، بستگی به نوع و کارکرد کسب و کار خواهد داشت.

خانه برندی (Branded House)

در این روش، یک برند مادر وجود داشته و به طور دائم با زیربرندهای خود ارتباط نزدیک دارد. حتی نام زیربرندها، لوگو، بسته‌بندی و ارتباطات در تناسب با نام برند مادر انتخاب می‌شوند. برای مثال می‌توان به برند اپل (Apple) اشاره کرد کرد که با زیربرندهایی همچون آیفون، آیپاد، آی‌مک، آی‌تیونز و … در ارتباط است. در واقع این نوع معماری برند باعث می‌شود که برند مادر بیشتر شناخته شود و به گسترش قابلیت‌های آن کمک می‌کند.

خانه برندی (Branded House) چیست؟

خانه برندها (House Of Brands)

این استراتژری در زمان‌هایی اتخاذ می‌شود که لازم است برند مادر از آسیب‌ برندهای زیرمجموعه در امان باشد و حتی از آسیب رساندن زیربرندها به یکدیگر جلوگیری می‌کند. معمولا محصول و خدمات زیربرندها با یکدیگر متفاوت است و سهم جدایی از بازار را در اختیار می‌گیرند. اما گاهی شاهد رقابت زیربرندهای رقیب با یکدیگر هستیم.

به عنوان مثال می‌توان به ۲ برند Dove و Pantence اشاره کرد که هر دو زیرمجموعه برند مشهوری به نام Procter & Gamble هستند. حتی ممکن است در مواقعی، برند مادر برای خارج کردن سایر برندها از بازار، زیربرند جدیدی ایجاد کند. مثل شرکت گلرنگ که با ایجاد برندهای فامیلا و اویلا، سعی در کنار زدن برندهای لادن و طبیعت دارد.

 یکی دیگر از برندهایی که این شیوه از معماری برند را اتخاذ کرده است، ‌جنرال موتورز آمریکا است که برندهایی همچون شورلت، هامر، جیپ، مزدا، کادیلاک، اوپل، بیوک و … را در بر می‌گیرد. در واقع این روش انعطاف بیشتری نسبت به خانه برندی دارد و هر زیربرند می‌تواند با اتخاذ استراتژی‌های بازاریابی جداگانه، محصول و خدمات خود را عرضه کنند.

 

خانه برندها (House Of Brands)

برند ترکیبی (Hybrid Brand)

این نوع معماری برند ترکیبی از دو استراتژی قبلی است اما مدیریت هر کدام از برندها، به دقت بیشتری احتیاج دارد؛ زیرا خود برند مادر رقیب زیربرندهای خود محسوب می‌شود. گاهی ممکن است مشتریان متوجه وجود ارتباط میان برند مادر و زیربرندها نشوند، زیرا ارتباط بسیار کمی با یکدیگر دارند.

در واقع هر برندی، استراتژی‌های منحصر به خود را داشته و فقط در مواقع لازم از برند مادر کمک می‌گیرد. به عنوان مثال می‌توان به برند تویوتا اشاره کرد که چنین ارتباطی با برندهای Lexus و Scion دارد.

 

برند ترکیبی (Hybrid Brand) چیست؟

نکات کلیدی در ایجاد معماری برند

حال که با محبوب‌ترین انواع معماری برند برند آشنا شدید، باید تشخیص دهید که کدام مورد برای برند شما مناسب‌تر است. پیش از هر چیز، درباره نیازهای خود اطلاع داشته باشید و مراحل ایجاد معماری برند را به خوبی متوجه شوید؛ سپس مناسب‌ترین استراتژی را اتخاذ کنید.

شناخت مخاطبان هدف

پیش از هر چیز باید بدانید که عمده مشتریان شما جزء کدام دسته و طبقه از جامعه هستند و برای جذب بیشتر مخاطب، چه مواردی مورد نیاز است. در واقع شناخت پرسونای مخاطب، به شما کمک می‌کند که ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کنید و در نهایت فروش بیشتری داشته باشید.

چشم‌اندازی از آینده کسب و کار خود داشته باشید

برای ایجاد معماری برند موفق، باید کسب و کار موفقی داشته باشید و تمام اهداف کوتاه و بلند مدت (مثل رشد، مالکیت، فروش و …) خود را تعیین کنید. همچنین باید بررسی کنید که توان گسترش خطوط تولید محصول و ورود به بازارهای دورتر را دارید یا خیر.

بررسی ارزش زیربرندها

معماری برند مشخص می‌کند که یک برند مادر و زیربرندهای آن در چه سطحی ارتباط داشته و چگونه از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه، پیش از تعیین سود و ضرر زیربرندها به یکدیگر، ارزش برند خود را مشخص کنید. یک زیربرند قدرتمند می‌تواند سایر زیربرندها و برند مادر را حمایت کند.

بررسی ارزش در روابط موجود میان برندها

در واقع معماری برند و هماهنگی میان برنده باعث می‌شود در جایگاهی قرار بگیرند که به تنهایی امکان آن وجود نداشت. در نتیجه ارزش ویژه برند افزایش خواهد یافت و موجب تقویت کسب و کار خواهد شد. البته برندسازی مشترک می‌تواند مشکلاتی در طولانی مدت ایجاد کند. به طور مثال، ممکن است هر برند، پیامی متناقض با برند دیگر داشته باشد؛ یا مشکلی برای یک برند ایجاد شود که تبعاتی برای سایر برندها داشته باشد. بنابراین باید حتما بررسی کنید که همکاری میان چند برند برای موفقیت در اهداف بازاریابی لازم هست یا خیر.

تعیین بودجه بازاریابی

به طور کلی باید بیشترین بودجه بازاریابی صرف معماری برند مادر شود تا تمام زیربرندها از منافع آن بهره‌مند شوند. از بین ۳ استراتژی که توضیح دادیم، خانه برند هزینه بیشتری دارد؛ چرا که باید روی تمام زیربرندها سرمایه‌گذاری شود. پس حتما قبل از اقدام به هر کاری، بودجه خود را مشخص کنید.

ایجاد یک برنامه زمانی برای معرفی و حمایت معماری برند

بعد از آن که توانستید بهترین نوع استراتژی را انتخاب کنید، باید به دنبال ایجاد یک سیستم بصری برای معرفی و حمایت از آن باشید. برای نمونه می‌توان از بصری ساری برند در استراتژی خانه برندی استفاده کرد. همچنین اگر تصمیم گرفته‌اید که از زیربرندهای مختلف برای توسعه کسب و کارتان استفاده کنید، باید سیستم مشخصی برای پشتیبانی از معماری خود داشته باشید.

حفظ معماری با درخت تصمیم‌گیری

بعد از ایجاد معماری برند مناسب، باید از ابزاری مثل درخت تصمیم‌گیری برای حفظ آن استفاده کنید. این سیستم به جلوگیری از ایجاد تصورات پوچ و بی اساس در زمان رویارویی با هر مسئله‌ای، جلوگیری می‌کند.

 

چگونه معماری برند را حفظ کنیم

جمع‌بندی نهایی در مورد معماری برند !

در این مطلب با ۳ استراتژی محبوب معماری برند آشنا شدیم که چگونگی ارتباط برند مادر و زیربرندها را مشخص می‌کنند و چند مثال مرتبط با آن را بررسی کردیم. در ادامه چند نکته مهم را معرفی کردیم که قبل و بعد از اتخاذ استراتژی مناسب، باید به آن توجه داشته باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امتیاز

5/5 – (1 امتیاز)

برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: 09123009931

برای هماهنگی به شماره واتس اپ ذیل پیام دهید 09123009931